در این نشست خبری، «حسین جعفریان» سخنگوی هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ های تزئینی، معدن، ماشین آلات و تجهیزات مربوطه که از 28 تا 31 تیرماه جاری در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران دایر می شود، گفت: امسال 250 شرکت داخلی و خارجی در فضایی به وسعت 10 هزار متر مربع در فضای باز و سرپوشیده گردهم آمده اند که سهم شرکت های خارجی 40 شرکت پیش بینی شده است.
وی ایتالیا، چین، اسپانیا، هندوستان، ترکیه و کره جنوبی را از جمله کشورهای حاضر در این نمایشگاه معرفی کرد که در کنار 200 تا 210 شرکت ایرانی مشارکت دارند.
جعفریان گفت: سطح اشغال نمایشگاهی برای غرفه داران خارجی پارسال 330 متر مربع بود که امسال به یک هزار مترمربع رسیده است؛ در واقع رشد 300 درصدی دارد.
وی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی امسال، هر یکی از روزهای برپایی نمایشگاه به ترتیب «معدن»، «صادرات»، «فرآوری» و«دانشجو و دانشگاه» نامگذاری شده است. همچنین امسال برنامه جانبی «کلاس های آموزشی» نیز برگزار می شود.
به گفته وی، هشتمین نمایشگاه بین المللی سنگ ، معدن، ماشین آلات و تجهیزات در چهار بخش اصلی اکتشاف، استخراج، فرآوری و صادرات برگزار می شود و در آن کارخانه های سنگبری، معادن سنگ، سازندگان ماشین آلات معدن و حفاری و فرآوری سنگ، تولید کنندگان ابزارآلات فرآوری معدن و صادرکنندگان و واردکنندگان، آخرین تولیدات را به نمایش می گذارند.
جعفریان افزود: قرار است همزمان با برگزاری این نمایشگاه، هیات های بازرگانی، تجاری و سرمایه گذاری کشورهای چین، پاکستان، روسیه، ایتالیا، ترکیه و افغانستان با حضور در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران، ضمن بازدید از سالن ها و غرفه های نمایشگاهی، با تولیدکنندگان، تجار، بازرگانان و مسئولان انجمن های تولیدی سنگ کشورمان مذاکره کنند.
به گزارش ایرنا، «پریسا یعقوبی منظری» از پژوهشگران موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از این اعلام کرده بود که ایران پیش از شرایط تحریم در صادرات سنگ سهم 3.16 درصدی را داشت اما وقوع تحریم و موانع صادرات موجب کاهش این رقم به سطح 1.4 درصدی شد.
به گفته وی، مطالعات نشان می دهد کشورهای مالزی، هندوستان و پاکستان در برخی از اقلام سنگ از جمله سنگ های تراش پذیر و سخت، جایگاه ایران را از آن خود ساخته اند.