اولین روز نمایشگاه

روز اول نمایشگاه هشتم؛

آهنگ سنگ نواخته شد! تا بدین ترتیب از روی جلد کتاب هشتم پرده‌برداری شده باشد! آن هم با نام روز اول؛ معدن؛ زادگاه سنگ!
امروز روز آغاز حضور اتوکشیده‌ها در فضای غرفه‌ها و نمایشگاه هشتم است. اما داستان امروز: قرار بود، افتتاحیه‌ی نیم صفحه‌ی اول نمایش رأس ساعت ۹ شرع گردد تا افتتاحیه افتتاح شود! اما تا این لحظه که ساعت عدد ۹:۰۸ را نشان می دهد حضور تعداد مدعوین و شرکت کننده‌های آیین افتتاحیه به حدی نرسیده که آغاز شود.

در ردیف اول سالن، آقای درستکار؛ مجری اون برنامه‌ی معروف ″این شب‌ها″ی شبکه‌ی اول سیما دیده می شود و این یعنی، این که؛ از ابتدا تا پایان این آیین، میکروفن توسط ایشان مدیریت خواهد شد. پس از تأخیری ربع ساعته، سرود جمهوری اسلامی ایران ساعت ۹:۱۵ نواخته شد تا حضار تمام قد بایستند.
قرائت قرآن ساعت ۹:۱۷ توسط قاری محترم جناب آقای خرمیان از قاریان بین‌المللی و با شروع از آیه‌ی زیبای سلام؛ من خشي الرحمن بالغيب وجاء بقلب سليم ادخلوها بسلام آغاز و با سوره‌ی مبارکه‌ی نصر؛ اذا جاء نصرالله والفتح... خاتمه یافت.
(زمان درست ۵ دقیقه) تا نوید امید به امنیت، سلامتی و آرامش با سلام به پیروزی با یاری خدا (ان شاء الله) ختم شود. جناب آقای ابوالقاسم شفیعی؛ رییس انجمن سنگ ایران ضمن خوش آمد گویی به همه‌ی حضار داخلی و خارجی نمایشگاه ، داشتن اوقاتی خوب و خوش و توأم با هم‌آمیختگی با زیبایی دلنشین و هنری این مخلوق دست خالق همه‌ی زیبایی‌ها در چهار روز نمایشگاه را آرزو کرد. این قسمت ۹:۳۵ به اتمام رسید. وزیر محترم تعاونی رفاه و امور اجتماعی جناب دکتر ربیعی دومین مدعو برای پشت میکروفن افتتاحیه است.
صحبت از جذب سرمایه و تصمیم جدی برای لحاظ شدن سهم صنعت سنگ از مبلغ ۱۶۵۰۰ میلیارد تومانی سرمایه‌ی موجود و اقرار به این که رسته‌ی سنگ محروم واقع شده است و بیان این نکته که مهم ترین فعالیت حوزه‌ی وزارتی حمایت برای زمین نخوردن  ۱۵۰۰ واحد صنعتی در بخش سنگ است به بیان خود ادامه داد. پیوستن به شرکت‌های معتبر جهانی در این حوزه، بالا بردن راندمان تولید و بیان این خبر که سازمان فنی و حرفه به طور حرفه‌ای و با رویکرد مهارت‌افزایی در خدمت این صنعت خواهد بود، به خصوص در استان هایی که رسته‌ی شغل اصلی جماعت شاغل زمینه‌ی سنگ است و به نوعی ۳۶۰۰۰۰ شغل مستقیم و غیرمستقیم داریم و دغدغه‌ی ما این است که نباید ریزش شغلی داشته باشیم!
از دیگر سخنان وزیر کابینه‌ی جناب روحانی بود.
به قول جناب وزیر با یک تحرک‌بخشی ساده می توان ۲۰ درصد به نیروی انسانی شاغل در این بخش اضافه نمود! ایشان معتقد بودند که یکی از ایرادهای کار در بخش طراحی است. سازنده های ماشین ابزار داخلی باید از نظر کارآیی تقویت شده و مورد حمایت واقع شوند و با تنوع بخشی به نتیجه‌ی خوبی برسیم.
از خام خواری به فرآوری کوچ کنیم و در کوتاه مدت استفاده از ضایعات در حوزه شهری را در اولویت قرار دهیم. باید با ورود به صنعت بخش دکوراسیون، تمرکز بر آموزش و تقویت نیروی کار، تامین مالی برای رونق بازار و مصرف ماشین های داخلی ساز( نه فقط خارجی)، اتخاذ استراتژی رسوخ در بازار جهانی به نحو مطلوب، ائتلاف معدن داران برای توسعه‌ی صادرات، ایجاد مرکز آموزش صنعت سنگ، کمک به ایجاد برندهای معتبر درصنعت سنگ و استاندارد سازی در این حوزه، ایجاد آزمایشگاه در بخش سنجش سنگ تزئینی و پی‌گیری بسته‌ی حمایتی شورای عالی اشتغال از فعالیت‌های مهم و مورد درخواست مصرانه‌ی ایشان و حوزه‌ی وزارتی‌اش خواهد بود.

وی هم چنین بیان نمود که ساختار سازی مبتنی بر عقلانیت و سخت کوشی از برنامه‌های اساسی ما است و نیز مسأله‌ی تامین اجتماعی و فشاری که ناشی از اشکال در این بخش بر صنعت گر می آید و... همه باید به نحو مطلوب به نتیجه‌ی خوبی برسند.

سخن رانی آقای وزیر ساعت ۱۰:۰۳ به اتمام رسید و ۱۰:۰۶ سخن رانی آقای ابطحی نماینده‌ی مجلس که از طرف کمیسیون آموزش و تحقیقات تشریف فرما شده بودند آغاز شد و نکاتی را ذکر کردند که جالب‌ترین آن‌ها: تلاش و جدیت برای افزایش دقت در برش سنگ تا حد میکرون است تا باعث به چشم آمدن تجلی عظمت خلقت خداوندی بشود. و با بیان این جمله از شعر سعدی که: دو صد گفته چون نیم کردار نیست و در ساعت۱۰:۱۴ سخن خود را به پایان رساندند.

نوبت به آقای سرقینی رسید که سخنش هم از خوشی بود و هم حاکی از بیان وضعیت نابه‌سامان صادرات سنگ در سال های گذشته بود که هرگز به بیش از ۲۰۰ میلیون تومان نرسیده است و هم کورسویی از امید را با بیان رشد بهاری فروش خارجی حیات بخشید! وی گفت: صادرات ما در بهار امسال ۶۰ میلیون دلار بود، که اگر به همین شکل ادامه یابد انتظار است که تا پایان سال عدد ۲۶۰ میلیون خبری واقعی باشد. وی گفت: که نمایشگاه ‌های معتبر پیش روی؛ مسکو، ورونا، استانبول، شیامن هستند و حضور جدی در آن ها زمینه‌ی خوبی برای رشد صنعت است و بالاخره به آقای مارابلی هم تبریک و خوشامد گفت. ۱۰:۲۶ اتمام این بخش بود و نوبت به تذکر آیین نامه‌ای جناب مجری رسید! که: این آیین افتتاحیه است و نه بررسی مسایل سنگ!

نوبت به حضور یکی دیگر از نمایندگان مجلس روی سن رسید. این بار اما یک سرکار خانم محترمه، تا خانم ها هم در هم‌آوایی با جشن آغاز نمایش سنگ بی نصیب و نماینده نباشند. پایان آیین در سالن افتتاحیه؛ ساعت ۱۰:۳۴ بود که جماعت مدعو برای قیچی نمودن روبان افتتاح نمایشگاه هشتم راهی شدند و... چنین بود که چهار روز نمایش هنروری سنگ کلید خورد.

در روز اول نمایشگاه دیگر چه گذشت:

در سالن ها بر بازدیدکننده‌ها باز شد.
غرفه‌های فضای باز، از قبل هم باز بودند و اما درهای بسته هم گشوده شدند تا شاید و ان شاء الله بخت سنگ وا بشود، واشدنی درخور. وقتی لباس یک بازدیدکننده‌ی عام و عادی و نه فعال حوزه‌ی ‌سنگ را به تن کنی فارغی تا چشمت از آن سو ببیند که چه جلوه‌ای کرده سنگ امسال بر تارک دل‌های خسته و رنجور، مشتاق، عاشق و پرشور ... ظاهرا همه چیز بر وفق مراد چشم است که از تماشا سیر نخواهد شد و بیچاره دل که هواخواه هر جمال چشمگیر است.
نه در فضای مشاع و نه در غرفه‌ها ایرادی که ذوق ببرد به چشم نمی خورد ... شلوغی نمایشگاه برای روز اول خوب به نظر می رسد و ارتباط ارباب سنگ و ارباب حضور مهربانانه و شیرین است... با تلاش پی‌گیر افراد ستاد اجرایی و نیز همه‌ی اشخاص دست‌اندرکار سنگ هشتم در دل‌ها که قطعا می‌رود بر دیوار و کف و ... نیز برود آن‌هم در کلاس جهانی ان شاء الله.